Oyunculukta Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Oyunculuk günümüzde hızla yayılmakta olan meslek grupları arasında yer almaktadır. Oyunculuk dizi ve ya film ekranlarında kişilerin belirli karakterleri ses, jest, mimik ve hareket olarak canlandırmasıdır. Oyunculuk herkesin hayali olan bir meslek olduğu kadar bu hayali gerçeğe dönüştürmek isteyen bir çok adayımız bulunmaktadır.

Oyunculuk için öncelik ile oyuncu adayının kendine güveni tam olmalıdır. Yani oyuncu adayı özgüven sahibi bir kişiliğe sahip olmalıdır. Oyunculuğun bazı kuralları vardır. Herkes oyuncu olmak ister fakat bu herkese fırsat vermeyebilir. Oyunculuk kurallarının bir kaçı ise şöyledir.

İyi bir oyuncu olmak için istenilen hayale ve kariyer hedefine ulaşabilmek için oyunculuk kurallarının harfiyen yerine getirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu oyunculuk ipuçları sizin geleceğinizi belirleyecektir. Başarılı bir oyuncu öncelik ile söylenen oyunculuk tavsiyelerine uyup başına buyruk olarak hareket etmemelidir. Bazı oyuncu adaylarımızın kendine ait prensipleri vardır. Bu oyunculuk prensipleri ise oyuncu adayı için kötü bir alışkanlıktır.

Örneğin bazı oyuncular öpüşme ve ya soyunma gibi kriterleri baz alarak firma ile anlaşma yaparlar. Fakat bir dizi de öpüşme sahnesinin olduğu bir bölümde oyuncu kabul etmez ise hem sahne eksik kalır hemde oyuncu adayının oyunculuk kariyeri yarı da kalmış olur. Oyunculuk tavsiyelerinin en başında kendinize ait prensipleri ortadan kaldırarark bu yola girmelisiniz olmadığı taktirde boşuna zaman kaybı yaşamış olacaksınız. Bir diğer oyunculuk ipucu ise oyuncunun gerçekçi olmasıdır.

Oyuncu adayının ilk aşamada canlandırılacak olan karakteri geniş bir çapta arştırması ve kendini uyarlaması gerekmektedir. Oyuncu karakterinin oyunculuk alanında eğitim alması oyuncu adayı için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Oyuncu sahnede karaktere uygun jest ve mimiklerini iyi bir şekilde kullanması gerekir. Çünkü dizi de ve ya filmde seyirciler sözlerden önce oyuncunun hareketlerine dikkat ederler. Oyuncu adayının sahnede hareketlerini denetleyebilmeli ve bakışları, hareketleri canlandırmış olduğu karakteri düzgün bir şekilde anlatabilmelidir.

Oyuncu adayı sahnede doğaçlama yapma kabiliyetine sahip olabilmeli ayrıca kendini eleştirmekten ve eleştirilmekten kaçınılmamalı bu durumdan ders çıkararak daha iyi yerlere gelebilmelidir.