Büyük Beden Model Olma Şartları

Model olma talebinin her geçen gün arttığı bu sektör de “güzelim ama kiloluyum” diyen onlarca bayan büyük beden model olma şansını cast ajans başvuru yaparak kazanmaktadır. Uzun süredir reklamlarda ve dergi kapaklarında boy gösteren büyük beden modeller Türkiye’de tam olarak benimsenmiş değil. Hatta Işın Karaca gibi büyük şarkıcı bile büyük beden firması için modellik yapmış ünlü isimlerden biridir. Büyük beden modeller genellikle 42 ve 46 beden arasında 100 – 80 – 100 olarak bir orantıya sahiptir. Boy olarak ise 1, 75 şartını taşıyan bu durum her kilolu bayan için mankenlik hayallerini gerçekleştirmektedir. Büyük beden olma şartları sadece beden ve boy olarak değil model olacak kişinin güzelliği ve bakımlı olması açısından da önemlidir. Çünkü modellik taşınacak kıyafeti tüm görselliği ile birlikte müşteriye en iyi şekilde tanıtmak ve o kıyafeti en iyi şekilde taşıyarak yürüyüş ve duruşları yapmaktır.

Model ajansları, başvuru yapan adayların fotoğraf makinası önünde ve kamera önündeki duruşlarını, özgüvenini, poz vermeyi ve pozitif olmayı göz önüne alarak cast ajans başvuru esnasında gönderilmiş olan fotoğraflardan değerlendirerek kişileri seçmeler için ajansa davet eder. Sonrasında ise proje için en uygun büyük beden modeller seçilerek firmaya gönderilir.Diğer modeller ile hemen hemen aynı ücretle çalışacak olan kilolu bayanlar da büyük beden olma şartlarında bu durumu avantaj olarak görebilir. Hayatla barışık olma, kazanç sağlama ve güzelliğini fırsata çevirmek isteyen bu adaylar diğer modellerden farksız olarak duruş, gülüş, yürüyüş, ifade, kendini tanıtma, bakış olarak her türlü imkanın sağlanması ve hatta bu konuda alınabilecek imkanların da sunulmasına olanak sağlayan model ajansları ile birlikte iş yapmalıdır.

Büyük beden model olma sanıldığı kadar zor değildir. Kişi hayata karşı pozitif bakışı ile beraber bu sektöre atılabilir, bu sektörde devamlılığını sağlayarak daha büyük işler başarabilir ve adını tüm sektör camiasına duyurabilir. Bunun için ise model olmak isteyen adayın istekli ve biraz da olsa bu konu hakkında yetenekli olması ajans sahipleri tarafından aranan özelliklerdendir.