Oyuncu Olmak İsteyen Bireylerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Oyuncu Olmak İsteyen Bireylerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Oyuncu olmak kavramını tanımlamak gerekirse; kendisi için verilmiş olan bir rolü en iyi şekilde izleyiciye aktarmakla mükellef olan kişiler diyebiliriz. Yani aslına barksanız bu sadece bir oyuncunun yapacağı iştir. Bunun dışında oynadığı role tamamen entegre olması, bulunduğu yapımın içinde izleyiciyi yaşatması gereklidir. Oyuncu olmak isteyen bir bireyin sahip olması gereken özelliklere gelecek olursak eğer; ilk ve en önemli olandan başlayalım.

İlk olarak oyuncu olmak isteyen bir bireyde bulunması gereke özellik, kesinlikle kabiliyet ve yetenektir. Çünkü, rol yapabilmek , kabiliyet ve yetenek gerektirir. Eğer ki kabiliyet yok ise, sonradan alınmış eğitimler sadece insanın kendisini geliştirmesine yardımcı olur.

Diyelim ki oyuncu olmak için yeterli kabiliyet ve yeteneğe sahipsiniz. Bunu kullanabilmek için yeteri kadar ifade yeteneğine sahip olmak gerekir. Ne kadar kabiliyetli ve yetenekli olursak olalım, bu yeteneğimizi ifade edemedikten sonra iyi bir oyuncu olamaz.İyi bir oyuncu, düzgün bir ifade yeteneğine sahip olmalıdır. Cast Ajanslar için başvurabilirsiniz.

Oyuncu olmak isteyen bireylerin sahip olması gereken özelliklerden birisi de, sağlam bir özgüvene sahip olmasıdır. Çünkü, sürekli kameralar karşısında olacaktır ve binlerce insan onu seyredecektir. Bunu yapabilecek cesarete sahip olması gerekir ve kameralara alışması gerekmektedir. Çekim esnasında dikkati dağılmamalı ve tam bir konsantrasyon sağlaması için dikkati çabuk dağılan bir insan olmamalıdır.Tamamen oynayacağı role adapte olmalı ve o rolle entegre olmalıdır.

Bütün bunların dışında oyuncu olmak isteyen bir bireyin sahip olması gereken en önemli özelliklerden birisi de jest ve mimiklerini iyi kullanabilmesidir. Örneğin; korku, sevinç, şaşırma, kızma, üzülme, ağlama gibi duyguları tam olarak yansıtabilmelidir. Çünkü gerçek hayatta insanlar tam olarak yaşarlar ve ekran karşısında da belirli bir film veya diziyi izlerken aynı şekilde yaşamak isterler. Jest ve mimikleri  iyi kullanabilmesi bu sebepten gereklidir. Oynamış olduğu rol ve karakter ile el ve kol hareketleriyle yüz hareketlerinin tamamiyle örtüşmesi gerekir ki izleyici izlediği sinema filmi veya diziye inanarak ve zevkle izleyebilsin. Bütün bu saydığımız özellikler bir bireyin oyuncu olabilmesi için sahip olması gereken özelliklerdir. Cast ajanslarından yardım talep edebilirsiniz.