Cast Ajansları Oyuncu Ararken Ölçüt Belirler Mi?

Çağımızın salgını olarak nitelendirilmekte olan teknolojik gelişmeler oldukça hızlı bir çağ atlamış olmak ile birlikte hemen hemen her alanda oldukça büyük gelişmeler sağlamıştır. Sosyal medyaların hayatımıza dahil olması, yapılan çalışmaların oldukça artması ve televizyon kanalları dışında dijital ortamlarda da birçok proje çalışmaları yapılması ile birlikte oyunculuk sektörü oldukça büyümüştür. Refah seviyesinin artması ile birlikte sanata ve sanatçıya verilen değer artmış olup, yapılan projeler içerisinde artık ünlü oyuncuların yanı sıra yeni yüzlere de yer verilmeye başlanmıştır. Bu gibi sebeplerden kaynaklı oyuncu açığı meydana gelmiş olup bu oyuncu açığını kapatmak isteyen proje sahibi müşteriler bu açığı oyunculuk ajansları ile kapatmaya çalışmaktadırlar. Bununla birlikte proje sahibi müşteriler yeni projeleri için en hızlı ve istedikleri şekilde oyuncu adayını istedikleri şekilde bu ajanslardan sağlamaktadırlar.

 

Oyuncu olmak isteyen, oyunculuk isteği ve hayali olan, başka meslek gruplarında çalışmakta olup aynı zamanda oyunculuk yapmak isteyen kişiler internet üzerinden içerisinden araştırma yaparak kendilerine en uygun gelen oyunculuk ajanslarına başvurularını yapabilmektedirler. Oyunculuk sektöründe oldukça çeşitli roller mevcut olduğu için oyunculuk ajansları taraflarına yapılan başvuruları değerlendirmeye alırken kişilerin uzun boylu ya da kısa boylu, genç ya da yaşlı, şişman ya da zayıf vücut ölçülerine sahip olmalarına, eğitimli ya da eğitimsiz olmalarına bakmaksızın değerlendirme yaparak gözle görülür bir engeli bulunmayan herkesi bünyelerine katarlar.

Oyunculuk başvuru değerlendirmeleri onaylanmış olan kişiler oyunculuk ajansları ile iletişime geçerek kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Başvuru değerlendirmesi olumlu sonuçlanmış olup kayıt işlemlerini yaptırmamış olan kişiler ajansın kayıtlı üyesi olarak anılmamak ile birlikte yeni gelen projeler için proje sahibi müşteriye sunulmayacaklardır. Oyunculuk ajanslarına kayıt işlemlerini tamamlamış olan kişiler daha sonrasında kişi kataloglarına eklenmek üzere fotoğraf çekimlerine yönlendirilirler. Bu çekimler gerek ajansların kendi bünyelerinde ya da anlaşmalı oldukları profesyonel fotoğrafçılar ve profesyonel stüdyolar  ile gerçekleştirilmektedir. bu çekimler ücretli olmak ile birlikte bu ücretler oyuncu adayına ait olmaktadır. bu ücretler bir defaya mahsus alınmaktadır.