Cast Ajansların Güvenilirliği Nasıl Anlaşılır?

Oyunculuk alanında yaşanmış olan birçok gelişme var olduğundan kaynaklı olarak sinema filmi, dizi filmi, reklam filmi gibi birçok proje oldukça artmış olup bu sebeple oyuncu açığı meydana gelmiştir. Özellikle sosyal medya hesaplarının artmasından kaynaklı olarak oyuncu ya da modellerin hayatlarını paylaştıkları ve küresel anlamda seslerini duyurdukları için oldukça fazla rağbet görmesi ile meslek edinme aşamasında genç bireylerin oyuncu olma isteklerinin artması ile birlikte cast ajans firmalarının oyunculuk anlamında yer alan açığı kapatmak amacı ile kişi kataloglarını doldurmak isterler. bu sebeple taraflarına yapılan başvuruları değerlendirmeye alırken kişilerin uzun boylu ya da kısa boylu, genç ya da yaşlı, şişman ya da zayıf vücut hatlarına sahip, eğitimli ya da eğitimsiz olmalarına bakmaksızın gözle görülür bir engeli bulunmayan herkesi bünyelerine katmak isterler.

 

Cast ajans firmalarına başvuru sağlamak isteyen kişiler başvuru yapmadan önce cast ajans firmalarının güvenilir olup olmadığını merak ederler. Başvuru yapacakları cast ajans firmalarını seçerken sağladıkları hizmetler oldukça önemli olup bunun yanı sıra belirledikleri koşul ve sözleşmeler de oldukça önem kazanmaktadır. Cast ajans başvurusu yapmadan önce kişilerin araştırma yapması bu hususta oldukça önemlidir.

Cast ajans firmalarının siteleri içerisinde daha önce oyuncularının yer aldığı projelerin gösterimi, kişi kataloglarında yer alan kişilerin profillerine ait bilgilerin olması, verdikleri hizmet anlamında açıklamaları bulunması oldukça dikkat çeken hususlar olmasının yanı sıra güvenilir cast ajans firmaları yapacakları kayıt işlemi için yüksek miktarlarda ücret talep etmezler. Bununla birlikte kayıt için alınacak ücretler kişi kataloğuna eklenmek için gerekli olan çekimler için alınmaktadır. Bunun yanı sıra başvuru yapacak olan kişiler anlaşacakları cast ajans firması ile yapacakları sözleşmeyi öncesinden okumalı ve kendilerine uygun olacak şekilde düzenlemesini istemelidir.

Anlaşılmayan durumlar için hukuki destek olarak bir avukata danışabilecekleri gibi bilinmelidir ki güvenilir hiçbir cast ajans firması üyeleri ile çok uzun süreli anlaşmalar sağlamamak ile birlikte uzun vadeli sözleşmelerin altına imza atmamaları oldukça önemlidir. Yapılacak anlaşmalar için esneklik gösterilmediği durumlarda da herhangi bir imza atmamaları oldukça önemlidir.