Cast Ajanslarının Oyuncu Alımları

Cast Ajanslarının Oyuncu Alımları
Son yıllarda oyuncu olmak ya da ekran önünde herhangi bir meslek dalına sahip olmak isteyen kişilerin vazgeçilmez adresleri cast oyunculuk ajansları olmuştur. Bu ajanslar medya sektöründe yer almak isteyen kişiler için büyük fırsatlar sunabilmektedir. Ancak başvuruların sayısının fazla olması cast ajanslarının oyuncu alımları açısından oldukça detaylı bir inceleme yapmalarına neden olmuştur. Bu inceleme süreci adayların cast ajanlarına başvurularından itibaren başlamaktadır.

Cast Ajanslarının Oyuncu Alımlarında İzledikleri Adımlar
Cast ajansları kadrolarına ekledikleri oyuncularda bir takım özellikler aramaktadır. Bireylerin ajanslara yaptıkları online başvurularda bu özellikleri taşıdığı düşünülen adaylar ajansa görüşmeye çağrılmaktadır. Cast ajanslarına yapılan başvurularda olumlu bir sonuç alabilmek için kişilerin öncelikle doğru bir başvuru süreci geçirmiş olmaları gerekmektedir. Ajanslar özellikle oyuncu adaylarının head shot olarak da nitelendirilen başvuru fotoğraflarına oldukça dikkat etmektedir. Oyuncu adayları başvuru formuna ekledikleri fotoğraflarda yüzlerinin net olarak görülmesine ve kıyafetlerinden ziyade kendilerine odaklanılmış olunmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenden ötürü başvuru fotoğraflarında sade bir kıyafet tercih edilmelidir.
Cast oyunculuk ajansları oyuncu alımları için başvuru formlarını bir inceleme sürecinden geçirmektedir. Bu süreç ajanlarda çalışan menajerlere tarafından değerlendirilmektedir. Başvuruları umut vaat eden ya da hazırda olan bir projeye uyum sağlayacağı düşünülen adayla anında iletişime geçilmektedir. Ajansa iletişimden sorumlu bir takım asistanlar bulunmaktadır. Asistanlarla konuşan oyuncu adayları iki taraf için de uygun bulunan bir zaman dilimi içerisinde ajansa toplantıya davet edilmektedir. Yapılacak olan toplantı oyuncu alımlarının ikinci adımı olarak düşünülmektedir.
Oyuncu olmak isteyen bireylerin yüz yüze gerçekleşecek olan görüşmelerde oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Kibre kaçmadan kendilerine ve yeteneklerine güveni olduğunu hissettiren adayların diğer adaylara göre daha fazla şansının olduğu bilinmektedir. Ayrıca toplantı sırasında konuşma şekline dikkat edilmesi ve düzgün davranışlarda bulunulması da oyuncu alımlarında en önemli kriterlerden biri olarak görülmektedir. Olumlu olarak sonuçlanan toplantılardan sonra pek çok cast ajansı oyuncusu ile bir sözleşme imzalanmaktadır. İmzalanan sözleşmeden sonra profesyonel olarak fotoğrafları da çekilen oyuncular artık cast ajanslarının oyuncu kadrosunda yerlerini almaktadır.