Cast Ajanslarının Vücut Mankeni Seçiminde İzlediği Yol

Cast ajansları vücut mankeni seçerken adayın fiziksel özelliklerini baz alarak konuyla alakalı çeşitli çekimler yapar. Yaptığı çekimler sonrası konularla alakalı olarak kataloglar hazırlayarak ilgilenenlere sunumlar hazırlar.

Cast ajanslarının vücut mankeni seçiminde ilk olarak aradığı kriterler; boy, kilo, vücut ölçüleri ve bedendir. Bu kriterler istenildiği gibi olduğu taktirde çekimlere başlanır. Uzun bir fotoğraf çekimi sürecinden sonra adayın modellik yapma performansı da göz önüne alınarak kataloglar hazırlanır. Hazırlanan kataloglar ile hazırlanan sunumlar sonucunda bu adayların mankenlik yapmasını isteyen firmalar seçimlerini yapmak için cast ajansına başvurur. Cast ajansı firmanın istediği niteliklere sahip adayları katalogdan seçerek sunumunu yapar. Bu aşamadan sonra firma ürününü en iyi şekilde yansıtacak adayları seçerek reklam filmi, fotomodel ya da defilelerinde kullanır.

Vücut mankenliği yapacak adaylar için; fiziki açıdan ideal ölçülere sahip olmak, mankenlik eğitimi almak, aksesuarları ve giyim ürünlerini iyi taşıyabilmek, güler yüzlü ve pozitif olmak, disiplinli ve çalışkan olmak, koreogriflere uyum sağlamak, her konuda yetenekli olmak aranan en önemli şartlardır. Bu yüzden vücut mankenleri aranan şartlara uyum sağlamak zorundadır.

Podyum ve defilelerde vücut mankenliğiyapacak adaylar ayrıca poz verme, yürüyüş şekli, duruş şekli ve üzerinde kıyafeti taşıma konularında üst düzey bir başarı sağlamaları gerekmektedir. Bu yüzden fotoğraf çekimleri ve kataloglar oluşturulmadan önce cast ajansları ilk olarak bu adayları çeşitli eğitimlerden geçirirler. Bu eğitimler sonunda başarısız olan adaylar elenir. Geriye kalan adaylardan da fiziksel özelliklerine göre vücut mankenleri, yüz mankenleri, saç mankenleri, el mankenleri ve benzeri kategoriler çerçevesinde en başarılı  olabilecekleri alana yönlendirirler. Bu yönlendirmeler sayesinde adayların daha başarılı bir şekilde kariyer çizmelerine fayda sağlarlar.

Vücut mankenleri genellikle çeşitli tekstil firmalarının kendi ürünlerinin tanıtılmasında kullanılır. Firmalar kataloglardan manken seçerken en çok seçeceği mankenin, kendi ürünlerini nasıl yansıtacağına dikkat eder ve o kriterlere uygun adayı seçer. Bazı moda tasarımcıları ise modellerini, ürünlerini üzerinde podyum ve defilelerle tanıtacak en iyi manken adaylarının seçimini yaparlar.