Çocuk Oyuncuların Cast Ajanslarına Başvuru Şartları Nelerdir?

Cast ajansları dizilerde ya da filmlerde oynamak isteyenlerin yani ekranlarda oyunculuk için boy göstermek isteyen kişi ya da kişilerin hayallerini gerçekleştirebilmek amacı ile bulunan kurumsal firmalardır. Cast ajansları sayesinde yüzlerce oyuncu adayı hayaline kavuşmayı başarabilmiştir. Bu ajanslar aracılığı ile hayalini bile kuramayacakları büyük reklam şirketlerinde çalışma imkânı bulma imkânına ulaşabilmektedirler.

Son günlerde birçok reklamda yer verilen çocuk oyuncuların da olduğu görülmektedir. Çocuk oyuncu olarak yer verilen bu oyuncu adaylarının da cast ajanslarına başvuru yaparak ajanslarca varlıklarından haberdar olunmaktadır. Cast ajanslara yapılmakta olan başvurularda çocuk oyuncu adayı olarak gelen bireylerin yaş problemi kesinlikle bulunmamaktadır. Çocuk oyuncu başvurusu esnasında da uyulması gerekli olan kurallar bulunmaktadır. Örnek olarak en gerekli şartlardan bir tanesi olan çocuk oyuncu adayının yanında birinci dereceden bir aile yakının bulunması şartı en temel şartlardan bir tanesi sayılmaktadır. Ve bu kural ihlalinin kesinlikle söz konusu bile olunamayacağı şartlardan bir tanesidir.

Çocuk oyuncu adaylarının başvurusu birinci dereceden bir aile yakınının bulunması, çocuk oyuncunu çekimler sırasında başına gelebilecek olan herhangi bir aksilik karşısında hem ajans için hem de ailenin haklarını eşit bir şekilde koruma altına alabilmek. Maksadı altında her iki tarafın da onayının ardından sözleşmelerin imzalanması hukuksal açıdan büyük bir önem göstermektedir.  Çocuk oyuncu kategorisinde yer alabilmek için oyuncu adayının ilk olarak sağlık sal şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir. Oyuncu adayı olmak isteyen çocukların başvuruları esnasında aile bireyleri çocuğun yanında olmaları gereklidir. 18 yaşın altında olmasından dolayı cast ajans yetkilileri ve çocuk arasında herhangi bir hukuksal anlaşma gerçekleşemeyeceğinden dolayı ailenin çocuk ile her daim yan yana olması şartı bulunmaktadır.

Cast ajansları olarak oyuncu adayları ile birebir şekilde ilgilenilmesi en temel şartlardan sayılabileceği gibi oyuncu adaylarının oyunculuk yönündeki tecrübelerinin de gelişmesi ve bu yönde ilerleme kaydetmesi de oyuncu adayının görevlerinden bir tanesidir. Cast ajanslar aracılığı ile sağlanmakta olan kursların fayda sağlayabilmesi için oyuncu adayının da kendi içgüdüsel yeteneğine ihtiyaç duyulmaktadır.