Dizilerde Yer Alacak Oyuncu Profilleri

Dizi sektörü tam anlamıyla gelişme göstermiş ve son yıllarda en fazla çıkış yapan faaliyetler arasında da yerini almıştır. Bu noktada da sürekli oalrak gerek yapım ekibinde gerekse de oyuncu kadrosunda hep açıklar meydana gelmekte olan bu sektör; bunun yanı sıra yeni yeni yapımlarla da karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Bu anlamda da yeni insanları bulma noktasında cast ajansları ile iletişime geçilecek ve yetenek açısından kendini yeterli bulan insanların dizi sektörüne adım atmasında kolaylık sağlanacaktır. Bu tür oyuncu seçmelerinde insanların fiziksel özellikleri anlamında belirgin bir seçenek ortaya konulmazken; senaryo dahilinde belirli bir vücut ölçüsüne sahip insanlar baz alınmamış ve her özelliğe sahip oyuncu adaylarına da şans verilmiştir. Bu anlamda tamamen senaryo etkili olsa da , oyuncuların yetenekleri de ön olanda yer almaktadır. Bu yüzden belirgin bir oyuncu profili olduğunu söylemek yanlış olmakla beraber; dizi sektöründe oyunculuk her zaman daha üst seviyede yer almaktadır. Dizilerde oynamak için ajanslar da bu kurallar kapsamında gerekli seçmeleri yapmakta ve dizilerde oynamak için kendini geliştiren kişilere şans vermiştir.

 

Dizilerde yer almayı isteyen ve bu anlamda gerekli girişimlerde bulunacak olan kişiler; ilk olarak bir cast ajansına dahil olmak için kayıt olma seçeneklerini değerlendirecektir. Bu noktada da dizilerde oynamak amacı güden kişilerin çoğunlukta yer aldığını söylememiz mümkün olacak ve bu noktada da dizilerde oynamak için ajanslar devreye girecektir. Bu ajanslar; insanların özellikleri arasında herhangi bir kriter belirlememekle beraber; her fiziksel özellikte ve her yaştan kişiler baz alarak bu noktada yeterlilik sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da oyuncuların belirlenmiş ya da kural haline getirilen bir profili yoktur. Oyuncu sadece kendisine verilen rolü en iyi şekilde yansıtmakla mükelleftir.

Zaman zaman dizilerde bebek oyuncu arayanlar da cast ajanslara başvuru yapabilmektedir. Bu noktada da cast ajansların portföyleri de devreye girmekte ve yeterli sayıdaki bebek oyuncu adayı değerlendirilmeye alınmaktadır. Bu aşamada da dizilerde bebek oyuncu arayanlar konusunda cast ajans firmalarının yeterlilik sağladığı da görülmektedir.