Dizilere Oyuncu Seçmeleri Nasıl Gerçekleşir?

Dizilerde ki oyuncuların sadece Türkiye’de değil hemen her ülke de saygı gördüğünü tahmin etmek hiç de zor değil. Bu ünlü oyuncuların lüks hayatları, popülerliği, herkesçe saygı görmesi, birçok insanımızı da bu mesleğe çekmektedir. Dizi oyuncu alımları cast ajansları sayesinde yapılır. Şöyle ki bir dizi ekibi kurulacak veya tv de devam eden bir dizi için oyuncu alımı yapılacak. İşte bu aşamada devreye cast ajansları girer. Yapımcı firmaların genelde anlaşmalı olduğu cast ajansları vardır ve oyuncu açığı olduğu zaman bu cast ajansları ile irtibat kurarlar. Ellerinde ki oyuncu kadrosuna bakarlar ve projeleri için en uygun oyuncuyu bu sayede seçerler.

 Dizilerde oynamak isteyenlerin yanlış bildikleri bir durumdan da bahsedelim. Hayali oyunculuk olan birçok kişi cast ajanslarından bağımsız olarak dizilerde veya filmler de rol alacağına inanır. Bu tür bir düşünceye sahip olan oyuncu adaylarının çok büyük bir çoğunluğu da hayal kırıklığına uğrar. Cast ajansları bu aşamada yeni yüzler için zaruridir ve iyi bir cast ajansı seçip o ajans ile çok daha yüksek ihtimalle dizilerde veya filmler de rol alabilirsiniz.

Dizlerde oyuncu seçmeleri için cast direktörleri bulunur ve bu cast direktörleri de cast ajanslarında ki oyunculara bakar. Projeye uygun bir oyuncu adayı var ise o aday deneme çekimlerine çağırılır ve burada bir sınavdan geçer. Eğer sınavda istenilen performansı sergiler ise, o rolü kapar. Tabi deneme çekimleri her zaman olmaz. Eğer figüran aranıyor ise veya buna eş değer bir rol için oyuncu seçmeleri yapılacaksa deneme çekimleri yapılmaz. Dizilerde başrol oynayanların seçimi ise, genelde oyunculuk da kendini kanıtlamış kişilerden seçilir. Bu kişilerin genelde menajerleri olur ve cast direktörleri bu menajerler  ile iletişime geçerler. Bazı diziler de yeni yüzler aranır başrol için. İşte bu aşamada cast ajansında ki oyuncu adayları titiz bir elemeden geçirilirler. Zira bu elemeler o oyuncu adayları için çok büyük bir fırsat olma özelliği taşımaktadır. Bu fırsatı değerlendirenler de farklı diziler de veya filmler de daha kolay yer alabilir.