Dizilerin Uzun Ömürlü Olması Neye Bağlıdır?

Her televizyon kanalının akşamları haberlerden sonra yayınladığı diziler mevcuttur bu yüzden hepimizin her hafta çeşitli kanallar da yeni bölümünü heyecan ile beklediği izlemekten zevk aldığı pek çok dizi bulunur. Bu dizilerden bazıları reyting dolayısıyla ekranlara veda ederken, bazıları son derece uzun ömürlü dizilerdir. Bu tarz uzun ömürlü diziler ekranlarda yıllarca sürerlilik gösterebilmektedir. Peki bir dizinin uzun sürmesi ya da henüz ilk bölümlerindeyken ekrana veda etmesinin sebepleri nelerdir?

Bir dizinin uzun süre ekranlarda kalabilmesi izlenme oranı yani reytinglerle alakalıdır. Dizinin izlenme oranını arttıran unsurlar nelerdir? En önemli etken oyuncu kadrosu ve dizinin konusudur. Bir dizinin oyuncuları ne kadar iyiyse dizinin izlenme oranı da o kadar yüksek olacaktır çünkü insanlar sevdikleri oyuncuları ekranlarda görmekten ve onları izlemekten zevk alır. Sosyal medyaya baktığımızda her ünlünün fan sayfaları mevcuttur. Bu fanlar sevdikleri oyuncular bir dizi projesinde yer aldığında direk o diziyi izlemeye başlarlar. Dizideki karakterin oyuncuyla bir bütünlük içinde olması da önemli bir konudur. Diziyi izlerken rol ile bağdaştırılamayan oyuncular izlenme oranının da düşüşe sebep olacaktır. Kötü bir karakteri canlandırmasını insanların aklında iyi oyuncu tiplemesiyle yer alan birine vermek dizinin gerçekliğini etkileyecektir.

Oyuncu kadrosuyla birlikte dizinin uzun süre ekranlarda kalabilmesi için konu da bir o kadar önemlidir. Sürekli olarak aynı olayların gerçekleştiği, bölümlerin birbirleriyle uyum göstermediği diziler izlenme oranını düşürecektir bu da onların ekranlara veda etmesine sebebiyet verecektir. Bir dizinin senaryosu yazılırken konunun bütünlüğü dizi devam ettikçe sürdürülmelidir. Konu her yaş aralığına hitap edecek şekil de seçilirse bu izlenme oranını olumlu yönde etkileyecektir. Sadece bir kesime hitap eden diziler sadece onlar tarafından izleneceği için oran ortalama bir düzey de olacaktır. Bu yüzden konu geniş bir kitleyi hedef almalıdır.

Dizinin yayınlandığı gün çok izlenen bir diziye denk gelmesi de izlenme oranını böleceği için, izlenme oranlarına bakılmalı ve o diziyi olumlu yönde etkileyecek bir güne konulmalıdır. Bir dizi ne kadar istek görür ve izlenirse o kadar uzun süre ekranlar da kalmayı başarır.