El Modelliği

Cast ajanslarında modeller için bir çok kategorilendirme vardır. Bunlardan önemli olanlardan bir taneside el modelliğidir. Sektörde olan bir çok firma kendi ihtiyaçlarına ve  pazarlamak istedikleri ürünlere göre el modeli aramaktadır. Reklamı yada tanıtımı yapıcak ürünlere uygun özellikleri taşıyan mankenler ile çalışılmak istenecektir. Oje, mücevher, el bakım ürünleri, saat ve bileklik gibi ürünlerin tanıtımında el modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin bir oje reklamında mankenin tırnaklarının çok bakımlı ve güzel olması beklenirlen mücevher reklamında ise mankenin parmaklarının uzun ve ince olması beklenilebilir. Cast ajanslarındaki modellerle çalışmak isteyenler için bu ve bunun gibi ayrıntılar çok önemlidir. Pazarlanacak veya tanıtımı yapılacak ürünün güzel gözükmesi için elin fiziksel görüntüsü çok önemlidir.

El modelliği cast ajansına başvuran bir kişi bir kadınsa genellikle ellerinin dar ve uzun olması beklenir. Fiziksel olarak güzel görünmenin dışında el modelli cast ajanslarının aradığı özellikler arasında elleri sabit tutmakta çok önemlidir. Çünkü çekimler sırasında elleri herhangi bir nesneye yaslamadan ve sallamadan uzun süre sabit tutmak gerekebilir. Çekimlerde herhangi bir fotoğrafta bulanık çıkmaması için hareketsiz durabilmek çok önemlidir. El modelliği cast ajansına, manken olmak için başvuranların çekimlerin bazen zorlayıcı olabileceğini göz önünde bulundurması gerekir. Örneğin 30 saniyelik bir reklam çekimi 12 saatten fazla sürebilir ve manken bunun için sürekli hazır bir halde olmalıdır. Gerekli bazı durumlarda el mankenlerinin ellerini hiç kımıldatmadan saatlerce aynı pozisyonda tutması gerekebilir. Bu konuda mankenin sabırlı olması gerekirken aynı zamanda da ellerinde titremeye yol açacak herhangi bir bağımlılığı olmamalıdır.

El modeli olmak isteyen bir kişi el modelliği ajansına başvurduğunda elleri mutlaka bakımlı olmak zorundadır. Ellerde yaralanmalara yol açacak işlerden, kaşıntı durumunda ellerine zarar vermeyecek şekilde kaşımaya gerekse de ellerine zarar verebilecek evcil hayvanlara karşı dikkatli olmalıdır. El modelliği ajansında çalışmak isteyen el modellerinin ciltlerinin güzel olabilmesi için bazen beslenmelerine dikkat etmeleri gerekecektir. Bunun gibi tüm şartlar sağlandığında bir fotoğrafçıdan yardım alınarak belli açılardan fotoğraflar çekilerek el modelliği ajansına başvuru yapılabilir.