Evlilik Programları Neden Kaldırdı?

Evlilik programları hemen her kanalda yer alan ve büyük bir izleyici kitlesine sahip olan yapımlardır. Yıllardır kanallarda dönen bu programlar birçok tartışma konusunu da beraberinde getirmiştir. Bir kesim tarafından çok sevilen bu programlar ülke genelinde daha büyük bir kesim tarafından da eleştiriye maruz kalmıştır.

Programlar içerik olarak başvuru yapan adayların taliplerinin gelmesi, talipleriyle görüştürülmesi gibi konu alanlarını içerir. Programların başlaması açısından kaynaklara göre Esra Erol bu işe öncülük etmiştir. İlk başlarda belli kanallarda yayınlanan bu tarz programlar izleyici beğenisi ve talebine göre daha birçok kanala yayılmış ve format olarak kanallar tarafından alınmıştır. Evlilik programı format sahipleri içerikte belli değişiklikler yaparak programı kendi kanallarına uygulamış ve izleyici beğenisine sunmuştur. Programlar elde edilen verilere göre daha çok orta yaşlı insan grupları tarafından izlenmiş ve beğeni toplamıştır.

Ancak daha sonra bu programlarda yer alan adayların yaptığı belli başlı açıklamalar ekran önüne bomba gibi düşmüştür. Evlilik programlarından ayrılan adayların sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar izleyicilerin aklını karıştırmıştır. Bu açıklamalarda evlilik programlarının kurmaca olduğu, programa gelen adayların cast ajansından oldukları gibi birçok iddia ortaya atılmıştır. İddialar önce dedikodu boyutunda olmakla birlikte daha sonra kanıtlar sunulmuş ve gerçek olduğu kanısına varılmıştır. Yapılan tüm bu tartışmalara evlilik programı sunucuları da katılmış ve tüm sunucular ekran önünde açıklamalar yapıp iddiaların gerçek olmadığı konusunda izleyicileri bilgilendirmiştir. Ancak programların ülkemizin ve insanların milli, ahlaki değer yargılarını olumsuz etkilediği düşünülerek; konu bakanlar kuruluna taşınmıştır. Evlilik programları yapımcıları, evlilik programları format sahipleri ve sunucularla yapılan toplantılarda bu tarz programların yayından kaldırılacağı konusunda kararlar alınmıştır. En son çıkan kanun hükmünde kararname ile programların bu sezon sonu itibariyle kaldırılacağı ve artık sadece internet üzerinden yayınlanabileği kamuoyuna duyurulmuştur. Böylece programı sadece izlemek isteyen izleyiciler takip edebilecek ve bu programlar ülke gündemini meşgul etmeyecektir.

Kararın halk tarafından da doğru olduğu tartışılmakta ve gerek çocuk gerekse gençlerin olumsuz etkilenmeleri ortadan kaldırılmış olacaktır. Yıllardır ekranlarda süregelen izdivaç furyası bu kanunla artık yayın hayatına son verecektir.