Fuar Hostesleri Olmak İçin Neler Gerekli?

Sivil toplum kuruluşları, özel sektör firmaları tarafından düzenlenmiş olan fuar ve organizasyonlarda firma ve marka tanıtımını gerçekleştiren fuarlarda servis elemanı olarak vazifelendirilen ya da firma tanıtımı adına broşür ve katalog dağıtımını yapan kişilere fuar hostesi adı verilir.

 

Erkek çalışanlara ise fuar host bu şeklinde ifade edilmektedir. Genel çalışma saatleri bakımından part time olarak çalışan bu iş türlerinden son zamanlarda kendilerine maddi destek sağlaması sebebi ile üniversite öğrencilerinin tercih etmesi noktasında yoğunluk yaşandığı görülmektedir. Böylece yapılan işte eğitim seviyesi arttığı gibi üniversite öğrencileri de hem para kazanmakta hem de okullarına devam edebilmektedirler. Ülkemizde hemen her gün bir fuar ve organizasyon yapıldığı düşünüldüğünde firmaların daha etkili bir şekilde sonuca ulaşabilmesi adına bu tür organizasyonlarda fuar hostesleri olarak vazifelendirilecek kişileri seçmek ve genel organizasyonlar için fuar ajansları kurulmuştur.

 

 

Ajansların kurulması ile birlikte fuar hostesi nasıl olurum sorusuna daha kolay cevap bulabilen bu işi yapmak isteyen öğrenci, ev hanımı, model adayları ve gençler ilk adımı fuar ajanslarına yaparak başlamış oluyorlar. Böylece organizasyon şirketlerinin kurulması ile birlikte mesleğe dönüşen fuar hostesliğinde çeşitli iş terimleri sektörde kullanılır hale gelmiştir. Fuar da içecek servisi yapan hostese servis hostesi denilirken, stantlarda duran hosteslere de stant hostesi adı verilmektedir. Yabancı dil bilen tercüman hostes olarak adlandırılmaktadır. Fuar hostesleri en çok İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi ekonominin ve firma tanıtımlarının öncü olan illerinde yapıldığından dolayı bu şekilde bulunmaktadır. Fuar hostesi olmak isteyen kişilerde firmalar ilk önce fuar hostesi olarak çalıştıracakları kişilerde fiziksel özellikler ile kişisel bakım ve Güleryüz gibi şartları göz önünde bulundurmaktadırlar. Model olmak için firmalara başvuru yapan geçler de oldukça fazladır. Kendilerine bu tarz organizasyonlarla çevre edinmeyi ve kendilerini tanıtmış olduklarını düşünmelerindendir. Fuar hostesleri insan üzerine hizmet edeceklerinden dolayı insan ilişkilerinde oldukça başarılı ve güler yüzlü olmaları önemlidir. Kazanılacak deneyim, performans kalitesi hatta fiziksel özelliklerin dahi kazanılan para miktarında önemli olduğu düşünüldüğünde günlük olarak verilen ücretlerde değişkenlikler gösterilmektedir.