İmaj ve Oyunculuk Arasındaki İlişki

Oyuncu adayları, ilk iş görüşmelerinde iyi izlenimler bırakmak istemeleri, sahne de heyecanlarını yenerek güzel roller çıkarabilmek ve kamera önünde arkasında daha rahat adım atabilmek adına Türkiye’deki en iyi imaj kursu eğitmenliğini yapan İstanbul oyunculuk ajansları ile İzmir oyunculuk ajanslarına başvurarak gerekli eğitimleri almaktadırlar.

Düzenlenen imaj kursları ile oyuncular;

  • Mesleki yeterlilik kazanırken mesleğin gerekliliklerini öğrenecekler.
  • Film ve dizi sektöründe çalışabilecekler.
  • Dinlemeyi öğrenmenin yanında etkilemeyi de öğrenebilecekler.
  • Sahne stresinizi yenerken oyuncuların özgüveni artarken her zaman oyunculukta meslekleri olarak izleyiciyi etkileyecekleri rol yapmayı öğrenecekler.

Eğitimlerini tamamlamış olarak dizi ve sinema sektöründe boy göstermeye başlayan oyuncular, rollerini başarıyla tamamlayıp izleyicinin gönlünde taht kurmuş ise filmde rol almış oyuncuların yeni senaryolarda izleyicilerin karşısına en kısa sürede çıkacağı muhakkaktır. Kaliteli ve donanımlı oyuncuları her zaman yetiştirmek için ve piyasaya sunmak için araştırmalarını sürdüren Marmara bölgesinde İstanbul oyunculuk ajansları ve ege bölgesinin İzmir oyunculuk ajansları yapım şirketlerine sundukları oyuncularının yeni rollerine hazırlanmaları için aylar öncesinden imaj değişikliklerine gittikleri ve bunu yaparken de eğitim koçları ile çalıştıkları bilinmektedir. Örneğin bir erkek oyuncunun saçlarını uzatması, bıyık bırakması, sakal bırakarak yeni rollerine hazırlanması oyuncuda değişiklikler meydana getirirken sevenleri tarafından nasıl karşılanacakları her zaman merak konusu olmuştur. Role hazırlık oyunculukta imajında ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

Geçtiğimiz sezonda Karadayı dizisi ile sevenleriyle buluşmuş olan Kenan İmirzalıoğlu yeni sezonda Kanal D ekranlarında başlayacak olan yeni dizisi ile hayranlarıyla buluşacakken, yakışıklı oyuncu dev bütçesiyle ekranlarda olacak olan Osmanlı dizisinde Fatih sultan Mehmet rolünü oynamaya hazırlanırken şimdiden sakallı uzamış şekliyle ve zayıflamış vücuduyla yeni oyunculuk imaj hazırlıklarını sürdürüyor.

Dizilerin aranan yüzlerinden bir tanesi olan ve Çoban Yıldızı projesi ile hayranları ile buluşan Şükrü Özyıldız dizilerde oyunculuk kalitesinden ziyade güzellik ve yakışıklılığın bir yönüyle imajın ön plana çıkmasından rahatsız olduğunu ifade ederek böyle durumlarda kalitenin düştüğünü ve projelerin çok kısa sürede sonlandırıldığını ifade etti. Yeni dizisi için saçlarını kestirerek sakalarını uzatıp imaj yenileyen Özyıldız, güzellik ve yakışıklılığın ön plana çıkmasının bir başka nedenini de dizi sürelerinin çok uzun olmasından kaynaklı izleyicinin ekranda kalmasını sağlamak olduğuyla alakalı olduğunu belirtti.