Oyuncu Olmanız İçin Bu Beş Unsura Dikkat Etmeniz Yeterli

Oyunculuk ajanslarına başvuruda bulunmak her oyuncunun hedefleri arasında yer almaktadır. Fakat bu meslekte rekabet ortamı o kadar büyüktür ki iyi oyuncu olmak her zaman mümkün olmamaktadır. Buna rağmen birkaç unsura dikkat edilirse meslekte başarı sağlama garantisi elde edilmektedir.

İyi bir oyuncu olmanın ilk kuralı oyunculuğu ciddiye almaktır. Bu kural aslında her meslek dalı için geçerlidir. Canlandırdığı role önem veren ve rolü için tüm hazırlıklarını tamamlayan oyuncular sektörde büyük bir saygı kazanmaktadır. Oyuncu adaylarının rollerine çalışması için rolün büyük ya da küçük olması bir şey değiştirmemelidir. Oyuncu her koşulda aynı durumda hazırlıklı ve kendinden emin olmalıdır. Bu yönetmenlerin, oyunculuk ajanslarının ve yapımcıların oyunculardan beklediği ilk özelliklerden biridir.

İkinci kural kesinlikle naziklik tir. Oyuncular sadece hayranlarına ve patronlarına karşı değil herkese karşı nazik olmalıdır. Özellikle çalışılan set ortamında güler yüzlü davranmak ekibin moral seviyesini artıracaktır. Set ekibinin tek bir sahneyi kurmak için saatlerce emek harcadığı unutulmamalıdır.

Üçüncü kural ise kendini geliştirmektir. Daha önce belirtildiği gibi bu sektöre her gün yeni yüzler katılmaktadır. İyi bir oyuncu asla yerinde sayan kişiler arasında çıkmaz. Çünkü oyunculuk ateşi ile yanan no name olarak da tanımlanan bu isimler adeta öğrenmeye açlardır. Yapımcılar da hep aynı tarzda oyunculuk yapan biri yerine yeni yüzleri tercih etmektedir.

Dördüncü kural kibirsiz olmaktır. Oyunculuk tam zamanlı ve sürekli bir iş olmadığı için kibir ve küçümseme oyuncuyu alta çeken iki kötü huydur. Birkaç dizide ya da sinema filminde rol alan bir kimsenin sürekli iş bulacağı garantisi yoktur. Bu yüzden alçakgönüllülük en iyisidir.

Beşinci kural yönetmenin talimatlarına uymaktır. Oyuncu her ne kadar filmin yüzü olsa da yönetmen filmi tasarlayan ve hayal eden kişidir. Yönetmene ya da ekibe sürekli itirazlarda bulunup çekim sürelerinin uzamasına neden olan oyuncu iyi oyuncu olma yolunda ilerleyemez. Huzurlu bir ortamda gerçekleşmeyen ve ekibi adeta bıktıran çekimler sonrasında oyuncunun asi tavırları yüzünden gelecekte iş sıkıntısı çekmesi muhtemeldir.