Oyunculuk Ajansları ve Fotoğraf Çekimleri

Fotoğraf çekimleri oyunculuk ajansları için büyük bir önem taşımaktadır. Bu çekimlerin ajansların devamlılıklarını sağlayan en temel unsurlardan birini oluşturduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü oyuncu seçimlerinin ilk adımı fotoğraflardan diğer bir adı ile ‘headshot’tan geçmektedir.

Oyuncu olmak isteyen bireylerin oyunculuk ajansları birkaç fotoğraf gönderme zorunluluğu vardır. Genel manada görsellik üzerinden yürüyen bu iş fotoğraflara ekstra dikkat edilmesine neden olmaktadır. Ajans başvurularında oyuncu adayları kendi amatör fotoğraflarını kullanabilirler. Fakat profesyonel ortamda çektirilen fotoğraflar adayın fark oluşturma şansını artıracaktır. Üstelik tüm ajanslarda geçerli olmamakla birlikte kimi ajansların başvuru fotoğraflarında tema istekleri bulunduğu bilinmektedir. Bu tema genel manada siyah arka fona siyah kıyafet şeklindedir. Tema ile amaçlanan şey ise, kıyafetlerin oyuncu adayının yüzünün önüne geçmemesidir. Çünkü oyunculukta kıyafet bir süsken asıl olan bireyin mimikleridir.

Fotoğraf çekimlerinde kişinin rahatlığı çok önemlidir. Oyuncu adayı rahat olmazsa fotoğraflarda kendini gösterme şansı azalmaktadır. Bu yüzden eğer ki imkân varsa fotoğrafçı ile bir samimiyet kurulmalıdır. Fotoğrafçı ile kurulan bu samimiyet, oyuncu adayının daha rahat pozlar vermesini sağlayacaktır. Yapımcıların bir oyuncuda aradıkları en önemli kıstasların başında gözler gelmektedir. Eğer ki oyuncu yaşadığı duyguyu gözlerine yansıtabiliyorsa büyük bir ihtimalle seçilecektir. Yetenek isteyen bu durum çok az insan tarafından yapılabilmektedir. Oyuncu adayı fotoğraflarda bu yüzden gözlerini ön planda tutmalıdır.

Yapım şirketlerine ya da oyunculuk ajanslarında dikkat edilen bir diğer unsur ise fotoğraflardaki oynamalardır. Artık fotoğraflarda boy uzatmadan inceltmeye kadar birçok şeyi gerçekleştirmek mümkündür. Fakat bu seçenekler oyuncuların akıllarından dahi geçmemelidir. Çünkü üzerlerinde oynanmış fotoğraflar iş sahiplerini yanlış yönlendirecektir. Özellikle oyuncular vücutlarında bulunan izleri yahut benleri kapatmamalıdır. Çünkü oynayacakları rollerde bu yaşanmışlıklara ihtiyaçları olacaktır. Oyunculuk ajanslarındaki fotoğraf çekimlerinde ışık düzeltmeleri ya da çok az biçimde olan ten oynamaları yapılmaktadır. Bunun fazlasının negatif bir etki bıraktığı bilinmektedir. Bu fotoğrafların sayısı ve açıları da büyük önem taşımaktadır. Oyuncu adaylarının fotoğrafları yüzlerinin farklı açılarından çekilmiş olmalıdır. Ayrıca bu fotoğraflar bireyin farklı mimiklerine de yeren fotoğraflardan oluşmalıdır.