Oyunculukta Olmazsa Olmaz 5 Püf Nokta

Her meslekte olduğu gibi oyunculukta da olmazsa olmazlar vardır ve bu yazımızda da bunlara değineceğiz.

Oyunculuk Yeteneği

Oyunculuk yeteneği, oyunculukta aranan en birincil özelliktir. Eğer yeteneğiniz yok ise, bu sektörde tutunmanız ne yazık ki imkansıza yakın bir seviyededir. Tabi bu durum birçok kişi tarafından yanlış anlaşılabilmektedir. Şöyle ki bazıları yeteneğini keşfedememiştir ve oyunculuk yeteneği az da olsa mevcuttur. Kendisinde ki oyunculuk yeteneğini keşfedemeyen bu kişiler, bu nedenden dolayı bu sektöre adım atmaktan vazgeçmektedir. Bu yeteneklerin ortaya çıkması için oyunculuk kurslarına katılım sağlanabilir. Bu ve benzeri yerler de oyunculuk yetenekleri ortaya çıkarılır. Bu yüzden cast ajans başvurusu yapmadan önce bende yetenek yok diye hayallerinizden vazgeçmeyin.

Fedakarlık

Oyunculuk için fedakarlık da çok önemli bir kavram olma özelliği taşımaktadır. Nitekim oyunculuk dışarıdan bakıldığında kolay bir meslek gibi görünmesine rağmen, oldukça zor bir meslektir ve bu meslek de mesai diye bir kavram yoktur. Oyuncular birçok zaman sette sabahlamak zorunda kalabilir veya çekim için farklı şehirler de bulunabilir. Bu durumda da ailelerinden veya sevdiklerinden uzak kalmak zorunda kalabilirler yada uykusuz gecelere katlanmak zorunda kalabilirler. Bu yüzden oyunculuk da fedakarlık önemli bir kavramdır.

Sabır

Oyunculuk da yoğun bir şekilde çalışıldığı için hayliyle sinirler de bir çok zaman gerilir. Bundan dolayı da sette huzursuzluklar olabilir. Bu durumda yönetmeninizden veya eş değer amirlerinizden fırça yemeniz muhtemel. Bu gibi birçok sabretmeniz gereken durumlar ile karşılaşacaksınız ve sabrınız olmaz ise bu sektörde çok zorluk çekeceğinizi belirtmek isteriz.

Özgüven

Oyunculuk zorlu bir yolculuktur ve bu yolda oyuncular bir çok defa sınanacaktır. Bu yüzden özgüveni olan oyuncular bu yolları çok daha kolay hale getirebilir. Özgüveni eksik olan oyuncular ise, bu sektörde maalesef pek tutunamazlar. Eğer oyuncu olmak istiyorum diyorsanız bu konuda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz.

Eğitim

Oyunculuk da yetenekten sonra en önemli olgu eğitimdir. Eğitim, oyuncuların bu sektörde en iyisi olabilmek için gerekli bir olgudur. Ayrıca bu sektörde kalıcı olmak içinde, oyunculuk eğitiminin alınması gereklidir.