Oyunculukta Ses ve Nefes Eğitiminin Önemi

Televizyon karşısındayken izlediğimiz film ve dizilerde gördüğümüz oyunculukları özenip bizlerde bu hayallere sahip olur ve oyuncu olmak gibi hayallerimiz olur. Bunu gerçekleştirmek için yollar arar ve bulduğumuz yolların değerlendirilmesini sağlayabiliriz. Fakat oyunculuk televizyondan izlendiği kadar kolay ve rahat bir işlem değildir. Gerçek hayatta yapmış olduğunuz oyunculuk ve taklitler size rahat ve kolay gelebiliyor olabilir fakat bu sizin denemeleriniz kadar basit bir işlemden ibaret değildir. Bunun için birçok eğitim gerekmekte ve çok fazla sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Oyunculuk eğitimleri arasında oldukça önemli olan özelliklerden bir tanesi de ses ve nefes eğitimidir. Neredeyse günde 15 saat boyunca kamera arkasında durup sadece 6 saniyelik bir görüntüyü çekmek için defalarca çekim yapılabilen bu sektörde işler öyle kolay değildir.

Saatlerce çalışan ve sadece birkaç saniyelik görüntü için bir çekimin defalarca tekrarlanmasına neden olan durumların olması hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak kişiyi oldukça fazla olumsuz etkilemektedir. Buda kişinin hem nefesini hem de nefesini kontrol edemeyecek bir duruma gelmesine neden olmaktadır. Ayakta durmak, sürekli olarak aynı sahneyi çekmeye çalışmak, doğru duyguyu yansıtmak ve yorulan bedenin de etkisiyle oldukça zor olan bu işlerde en iyi üstesinden gelme yöntemi bu konu ile ilgili eğitim almanız gerekir.

Psikolojik olarak da çekim tekrarları yapmış olmanız sizi olumsuz etkileyebileceğinden ve sesinizin kalitesi ve nefes yeterliliği için bu eğitimleri almalı ve gerekli egzersizleri yapmanız gerekmektedir. Aksi halde nefesinizi ayarlamakta zorluk çeker ve vermeniz gereken rolün hakkını veremezsiniz. Nefes egzersizlerinizi yapmamanız çıkaracağınız seslerin kalitesini düşüreceğinden ve verilecek duygunun anlaşılmasını zorlayacağından dolayı bu hem oyunculuğunuza hem de sizin ses tellerinize ve vücudunuza olumsuz şekilde etki edecektir.

Oyunculuğun en önemli etkenlerinden bir diğeri de konuşmalarınızın güzel ve anlaşılır olmasıdır. Karşınızdakilerin söylediklerinizi anlamaları ve ne söylemek istediklerinizi anlamaları için de bu eğitimler kesinlikle gerekmektedir. Aksi halde oturtamadığınız ton başka anlamlara sebebiyet verebilir ya da vermek istediğiniz anlamı taşımaya bilir. Buda sizin kötü bir performans sergilemenize neden olur.

Kaynak: http://www.ajansturk.org/cast-ajanslarinin-calisma-olanaklari/