Sosyal Medya Fenomenleri Ve Cast Ajanslar Arasındaki İlişki

Son yıllarda sosyal medya fenomenleri giderek yaygınlaşmış insanların şarkı söyleyerek, kısa videolar çekerek,  vine yaparak ulaştığı kitleler artmış bir nevi yerel ün kazanmışlardır. Bu noktada takipçileri gerek İnstagram olsun gerek Twitter olsun yedikleri içtikleri gezdikleri yerleri merak etmiş ve bu noktada na yedek anahtar konumuna gelmişlerdir.

Cast ajansı bu noktada onlara projelerde yer alma imkanları sunmuş ve proje sahipleriyle tanışma olanakları sağlamıştır. Attıkları bir tweet, çektikleri birkaç saniyelik bir video, yazdıkları bir yazıyla milyonları harekete geçiren sosyal medya fenomenleri pazarlamadan reklamcılığa yeni gözdeler olmuştur. Bu noktada cast ajansların kritik kararlar alması gerektiğinde veya zaman daralıp aranan kriterleri bulamayınca imdadına sosyal medya fenomenleri yetişir oldu. Bugün tv kanallarındaki dizilerde, sinema filmlerinde, ünlü modacıların tasarım defilelerinde, dergi yüzlerinde, internet ve reklam filmlerinde, şarkıcıların kliplerinde, katalog, dergi çekimlerine kadar her gün karşımıza türlü seçeneklerle çıkmaya devam etmektedirler.

Cast ajanslarının B planı olarak karşımıza çıkan sosyal medya fenomenleri büyük kitlelere ulaşımda oynadıkları reklam dizi dergi kapağı çekimleri gibi yerlere taşınıp, ulaşılmak istenen hedef kitle üzerinde benlik hissi uyandırıp, bu mecralarda oynadıkları bir dizi filmin reytingini arttırıp, oynadıkları sinema filminde hasılatı arttırıp, kapak resmi oldukları veya röportaj verdikleri dergilerin satışlarını pozitif olarak etkiledikleri, oynadıkları reklam filmleriyle pazarlama alanının da yenilik yaratıp ürünlerin satışını arttırdıkları gözlenmiştir.

Sosyal medya fenomenlerinin yarattığı içimizden biri, aynılık duygusu büyük kitleleri çekmek istedikleri yörüngeye rahatça almayı sağlamıştır. Bu noktada cast ajansların toplardamarları olmuş olan sosyal medya fenomenleri, tempolu bir koşudan sonra içilen bir bardak su görevi görmeyi başarmışlardır.

Sosyal medya fenomenleri sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında nam salarken, ülke politikaları olarak da kullanılabilir hale gelmişlerdir, geçtiğimiz tarihlerde 21 Arap sosyal medya fenomeninin ülkemize gelip, Antalya, Alanya, Gündoğmuş, Kemer ve Kumluca ilçelerini gezip anı ve yaşadıklarının görüntüyle fotoğraflarını takipçileriyle paylaşıp ülkemizin turizm reklamını yapmış hem gezmiş hem de il ve ilçelerimizi tanıtmışlardır.

Kaynak: http://www.castajans.blog/cast-ajanslarinin-klip-calismalarindaki-yeri/