Sunuculuk İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde gelişen medya sektörü ile insanlar en çok televizyon programlarını izlemektedir. Televizyon programlarının bu denli artış göstermesinden sonra insanlar bu sektörde yer almayı da en az izledikleri kadar çok istemektedirler. Ancak birçok insan bu sektöre nasıl adım atacaklarını bilmezler ve sadece istemek ile kalırlar. Oysaki medya sektörünün her alanında yer almak isteyenler için cast ajanslarında birden fazla kontenjan vardır. Cast ajansı başvuru formu doldurulduktan sonra cast ajansı yetkilileri sizleri değerlendirmeye alırlar ve sonucunu başvuru formunda belirttiğiniz iletişim adreslerinden ararlar. Seçildiğiniz takdirde istediğiniz medya sektörü için ilerleme kaydedebilir ve gerekli eğitimleri almaya başlayabilirsiniz. Kimi cast ajansları böylesi eğitimleri ücretsiz verirken kimi cast ajansları ise ücretsiz olarak vermektedir.

 

Hayatımızda fazlası ile yer eden televizyon programlarının sunucuları ise aynı şekilde cast ajanslarından bu işe başlamaktadır. Sunucu olmak için yalnızca cast ajansı gerekli değildir. Kimi sunucular ise muhabirlik yaparken fark edilirler ve bu sektöre adım atarlar. Sunucu olmak için yapılması gereken ilk şey bu işin eğitimini almaktan geçer. Gerekli yerlerde radyo televizyon bölümünü okuyup bitirdikten sonra eğitim almanız gerekiyorsa eğitim de almanız gerekmektedir. Tüm bu yollardan geçtikten sonra kendinize işini iyi yapan bir cast ajansı bulmanız gerekmektedir. Cast ajansları bünyelerinde her türlü oyunculuk için eğitmenler bulundurur ancak her cast ajansında sunuculuk eğitimi bulunmamaktadır. Böyle durumlarda dışarıda bulunan sunuculuk kurslarından eğitim alabilirsiniz.

Sunucu olmak için ilk gerekli olan şey diksiyonun düzgün olmasıdır. Diksiyonun gerekli olmasının sebebi ise sunucu demek konuşmacı demektir ve bu yüzden karşı tarafa anlatılan konunun hissettirilmesi gereklidir. Sunuculukta bir diğer önemli husus ise yüzünüzün güzel olmasıdır. Eğlence programlarında ya da magazin programlarında sunuculuk yapmak için güzel bir yüz gerekirken spor programlarında sunuculuk yapmak için futbol terimlerini doğru şekilde söylemek ve bu terimlerin ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Dış güzelliğin yanı sıra kendinize ait kibar bir görünüm yaratmanız sunuculuk sektöründe aranan yüz olmanıza katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda yabancı dil bilmenin sunuculuğa katkı sağladığı aşikârdır.

Kaynak:http://www.oyuncuajanslar.com/casting-ajanslarinda-verilen-spikerlik-ve-sunuculuk-egitimleri/