Tanıtım Mankeni Ne İş Yapar?

Mankenliğin tanımını yapacak olursak manken demek, defilelerde ve düzenlenen organizasyon yerlerinde tanıtım amacı ile markaların giysilerini ve ürünlerini giyen ve tanıtan kişilerdir.

Tanıtım mankeni ise; firmaların ürünlerini en etkileyici ve albenili bir şekilde müşterilerine beğendirmek için sunum yapan kişilerdir.

Mankenlik şartları arasında, en önemli özellikler arasında düzgün bir fiziğe sahip olmak ve bunun yanı sıra uzun boylu olmakta ajansların önem verdiği olmazsa olmaz özellikler arasındadır.

Manken şartları arasında kişinin kendine güveni ve güler yüzlü olması da en önemli faktörler arasında yerini alır. Genel hatları ile mankenlerde bu özellikler aranırken tanıtım yapacağı ürüne ve firmanın isteğine göre özellikleri çeşitlilik gösterir. Örneğin; diş macunu ve tanıtımını yapacak olan mankenin estetik bir diş görünümüne sahip olması gerekirken, şampuan tanıtımı yapacak olan mankenin ise yüz güzelliği, saçlarının bakımlı olması aranan özelliklerdendir. Diğer taraftan kozmetik ürünlerini tanıtacak olan mankende ise daha çok özellik aranmaktadır. Mankenlerin kirpiklerinin uzunluğu, göz rengi, kaş yapısı, dudaklarının estetik ve dolgun olması sunacağı ürüne daha da olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Mankenlik günümüzde çok tercih edilen meslekler arasında yerini almaktadır. Bunun için özel mankenlik okulu kurulmuştur. Mankenlik okulu manken adaylarının kişisel gelişimine önemli bir katkı sağlar. Bu okullara her kesimden ve her yaştan insanlar gitmektedirler. Çocuk, genç, yetişkin bay-bayan ayrımı yapmadan okullarda eğitim verilir. Verilen eğitimlerden bazıları; Mankenlik ve zarafet eğitimi, fotoğraf ve kurumsal iletişim eğitimi, mankenlik ve oyunculuk eğitimi, diksiyon eğitimi, dans eğitimi, cilt ve makyaj eğitimi, fuar host ve hostesliği eğitimi bu mankenlik okullarında verilmektedir.

Mankenlik eğitimi alan kişiler kendilerini daha güven içinde hissederler ve reklamlık ve oyunculuk ajanslarına daha  bilinçli bir şekilde başvuru yaparlar. Günümüzde ki bir çok manken ve oyuncuların hayat serüvenlerine baktığımızda ajansa kayıttan geçer. Mankenlik ve oyunculuk ajanslarına başvuru yapmak için her hangi bir şart yoktur. Mankenlik ve oyunculuk ajansa başvuran adayları değerlendirdikten sonra ilgili firma ile manken adayı arasında köprü vazifesini üstlenirler. Ülkemizde en önemli ajanslar İstanbul da dır.