Ünlü Ajansların İşleyişi Nasıldır?

Geçmişten beri pek çok kişi ünlü olma hayalleri kurmaktadır. Ünlü olmak isteyen insanlar için elbette ünlü olmanın bazı yolları bulunmaktadır. Tanıdık bir oyuncu, oyuncu okulları, belediye tiyatroları ve cast ajansları ünlü olmak için kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemlerin içinde en çok bilinen ve en çok kullanan yöntem ise ünlü ajanslardır. Pek çok insan küçük roller ile başlayıp ünlü olabilmek adına ünlü cast ajanslarına kayıt yaptırmaktadır. Ajanslar kişilere oyunculuk ya da mankenlik gibi imkanlar sunabilmektedir.

Cast ajansları genellikle kayıt için herhangi bir özellik aramamaktadır ve hemen hemen herkes kayıt yaptırabilmektedir. Ancak kayıt yaptırılan ajans ünlü olmak isteyen kişi oldukça büyük önem taşımaktadır. Bazı ajanslar ünlü olmak isteyen kişiler için daha fırsat sunabilmektedir. Bu yüzden ünlü ajanslara başvuru sayısı oldukça fazladır. Ünlü olmak isteyen kişi için bulunduğu şehir de önemli bir noktadır. Bilindiği üzere neredeyse ünlü olmanın yolları İstanbul’dan geçmektedir. Bu yüzden ünlü ajanslar İstanbul ‘da diğer şehirlere göre çok daha fazla bulunmakta ve bunun yanında daha iyi imkanlar sağlamaktadır.

Ünlü ajansların pek çoğunun prosedürleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden ajansların nasıl işlediği de değişmektedir. Ancak genel bir işleyiş şekli bilinmektedir. Ajanslar genellikle kayıt için başvurularını internet üzerinden de almaktadır. Kişi internet üzerinden ya da ajansa gidip başvuru yapabilmektedir. Ajans yapılan başvurular arasından bazıları seçer ve seçilen kişilerin kayıtlarını alır. Genellikle ajansın başvuruları değerlendirirken dikkate aldığı şey başvuru yapan kişinin sahip olduğu görüntüdür. Ajanslar kayıt alırken bir sözleşme yaparlar ve sözleşmenin süresi kayıt sırasında para alıp almayacağında olduğu gibi her ajansta farklılık göstermektedir. Ancak genellikle sözleme süresi 1 yıldır ve kişi isterse 1 yılın sonunda sözleşmeyi yenileyebilmektedir.

Kayıtları ajansa alınan kişilerin ajans tarafından fotoğrafları çekilmektedir. Fotoğraf çekimi ajanslar için işin en zor kısmı olarak bilinmektedir. Çekilen fotoğraflar ajansın web sitesinde yayınlanmaktadır ve bu sayede prodüksiyon ya da ilgili başka bir şirket tarafından bazı adaylar seçilmektedir. Seçilen aday ile anlaşma yapılırsa ücretin bir kısmı sözleşmede de olduğu gibi ajansa aittir. Ajansın ücretin ne kadar kısmını alacağı değişiklik gösteren bir durumdur. Seçilen adaylar elbette öncelikle küçük rollere sahip olmaktadır. Ünlü olmak isteyen kişiler için bu ilk adımdır ve sabırlı olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir